Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Žernov oslaví 600 let

7.6.2017
čtenost 1140

ŽERNOV - V sobotu 17. června proběhne hlavní program oslav šestistého výročí od první písemné zmínky o Žernově.

Žernov oslaví 600 let

Na Žernově vypukne v sobotu 17. června oslava šestistého výročí od první písemné zmínky. V zemských deskách z roku 1417 se píše, že: „Majitel hradu Beneš z Ryzmburku věnoval manželce své Anně 250 kop na Ryzmburce tvrzi a dvoru poplužním v městečku Žernově.“

Program začne už v 9 hodin ráno ekumenickou bohoslužbou v kapli Panny Marie Sněžné na velké návsi. Pokračovat bude pietním aktem a v 11 hodin představením O Ctiborovi v podání žernovských dětí. U rozhledny bude zároveň probíhat hasičská soutěž TFA „Nejlepší hasič přežije“, která bude i pro neregistrované.

 „Od 12 hodin začne u rozhledny Žernov hlavní program. Koncipovali jsme ho tak, aby byl pro všechny generace, každý se v něm trochu „našel “. Částečně je z vlastních zdrojů, ale hodně dílků programu je opravdu nakoupeno od profesionálů. Akce se bude konat za každého počasí. Náhradní suchá varianta neexistuje. Máme tedy připraveno cvičení matky s dětmi, stánky s řemesly, budeme tisknout loga na plátěné tašky, prodávat mince se znakem „600 let“, je připravena přadlena s ovčí vlnou, perníkáři, skákací hrad pro děti. Pánové a zájemci o motorismus přivítají opravdu velkou výstavu veteránských automobilů a motorek, na obloze nám ukážou mistři kniplu letecký souboj stíhaček z II. světové války. Replika ruského JAKu 3 proti Meserschnittu 109 nebo Focke Wulfu 190, ještě uvidíme. Po celý den budete moci ochutnávat speciální edici piva, takzvanou Žernovskou šestistovku. Ještě jsou připraveny ukázky se psem, malování na asfalt, soutěže, projížďky na koních a v sokolovně bude výstava regionálních malířů. Po celou dobu se návštěvníkům budou věnovat cateringové společnosti, areál bude zčásti zastřešen. Vrcholem večera je velký koncert Police Symphony Orchestra, kterým nás stejně jako celým dnem provede Lucie Peterková z Českého rozhlasu Hradec Králové. Den zakončíme zábavou s kapelou Pro radost. Zveme všechny občany okolních obcí a měst, rodáky, sousedy," láká na akci starosta Žernova Libor Mojžíš.

Žernov bude v den oslav pro dopravu zcela uzavřen, parkoviště bude u rozhledny.

Redakce
NachodskySWING.cz
Foto: Libor Mojžíš

Čtěte také