Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Petr Váňa tvoří sochu Panny Marie

30.7.2019
čtenost 728

POLICE NAD METUJÍ - Ve čtvrtek 15. srpna odhalí u kostela sochu Panny Marie.

Petr Váňa tvoří sochu Panny Marie

V Polici nad Metují se bude 15. srpna světit socha Panny Marie. Shromáždění účastníků začne v 16 hodin před kostelem, kde promluví například starosta města Jiří Beran a Milan Schirlo, který nechal sochu zhotovit: „Byl bych rád, kdyby se Panna Maria stala nejen patronkou našeho krásného města, ale aby za ní lidé začali chodit s důvěrou, se svými starostmi, radostmi i přáními. Zkrátka, abychom v její přítomnosti v sobě dokázali podněcovat touhu po dobru, která je tak často přehlížena, a která nám všem bolestně chybí, i když vlastně cítíme její naléhavou potřebu.” Následovat bude mše arciopata břevnovského kláštera Prokopa Siostrzonka a koncerty Ireny Budweiserové a Mini Police Symphony Orchestra.

„Autorem sochy je Petr Váňa, který se celoživotně tvorbou soch s křesťanskou tematikou zabývá. Navíc je teď mediálně známý díky snaze obnovit Mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Petru Váňovi se povedlo do sochy Panny Marie zakomponovat mnoho symbolických poselství. Už jen výběr materiálu je symbolem - oblouk kolem Panny Marie a schody, po kterých k nám sestupuje, jsou z božanovského pískovce. Ten symbolizuje nás, kteří žijeme v kraji pískovcových skal. Sama Panna Maria a Ježíšek, kterého přináší, jsou vytesáni z bílého mramoru, který je dovezen z Itálie. Mramor symbolizuje něco, co k nám přichází z dálky, z jiných sfér, něco čistého, neposkvrněného," doplňuje Milan Schirlo.

PROGRAM
15:25 - modlitba růžence v kostele
16:00 - shromáždění účastníků svěcení před polickým kostelem, hraje mini Polický symfonický orchestr
16:25 - proslovy - Milan Schirlo, sochař Petr Váňa, starosta Police nad Metují Ing. Jiří Beran, arciopat břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek O.S.B.
16:40 - přednes básně o Panně Marii
16:45 - modlitba a vlastní svěcení sochy
17:00 - mše svatá - vede arciopat břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek O.S.B.
18:00 - koncert: Irena Budweiserová v kostele
18:40 - raut na I. nádvoří - hraje PSO

Hana Stoklasová
NachodskySWING.cz

 

Čtěte také