Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Ve Škvorecký Café uctí památku veteránů

30.10.2019
čtenost 424

NÁCHOD - V pondělí 11. listopadu bude kavárna Náchodského Swingu hostit přednášku Tak nám vzali nebe.

Ve Škvorecký Café uctí památku veteránů

V pondělí 11. listopadu se bude ve Škvorecký Café v Náchodě vzpomínat na válečné veterány. V 18 hodin začne večer věnovaný československým příslušníkům Britského královského letectva, kteří se v srpnu 1945 vraceli do svých domovů s velkým očekáváním od budoucího svobodného života. Místo něj byli odměněni za statečnost a náročnou službu pohrdáním a postupnou likvidací jejich profesní kariéry a civilního života.

Přednáška Ondřeje Gelbiče u příležitosti Dne veteránů by měla osvětlit okolnosti, které ztrpčily nejen návrat letců RAF, ale i jejich další život v předúnorovém Československu. Chce odpovědět proč a za jakých okolností muselo dojít k divoké poválečné perzekuci nejen letců, ale příslušníků zahraničního odboje napříč východem i západem. Večer je součástí sbírky ke Dni veteránů projektu Paměť národa.

Ondřej Gelbič se věnuje vojenské historii. Byl spoluzakladatelem muzea předválečného opevnění na Odolově, je místopředsedou místního Spolku vojenské historie T-S 20 „Pláň“. V roce 2015 se podílel na instalaci pamětní desky div. gen. Janu Kratochvílovi na červenokosteleckém hřbitově a v roce 2017 inicioval připomenutí radiotelegrafisty Jiřího Potůčka a výsadku SILVER A na Bohdašíně. Je členem Československé obce legionářské a souběžně se věnuje osudům československých letců napříč 20. stoletím. Jeho další vášní je létání, které provozuje v Aeroklubu Zbraslavice a profesně získává zkušenosti z letového provozu u soukromého leteckého dopravce na letišti v Praze Ruzyni, kde nyní souběžně se studiem letového provozu pracuje.

Redakce
NachodskySWING.cz

Čtěte také