Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

V Náchodě se v sobotu uskuteční defenestrace

24.6.2020
čtenost 562

NÁCHOD - Na sobotu 27. června připravilo Muzeum Náchodska vernisáž výstavy se zajímavým doprovodným programem.

V Náchodě se v sobotu uskuteční defenestrace

Letos uplyne čtyři sta let od útěku českého krále Fridricha Falckého z Čech. Král tehdy prchal přes Náchod, kde strávil poslední noc na českém území. Ve městě se od té doby traduje pověst, že zde jeho kůň ztratil podkovu, která byla později u příležitosti této události zadlážděna do vozovky mostu, jenž vedl od městské brány přes vodní příkop.

Muzeum Náchodska připravilo k výročí výstavu s názvem Ztracená podkova zimního krále – Náchodsko za třicetileté války. Ta připomene nejen ztrátu podkovy, ale na pozadí útěku „zimního krále“ rovněž přiblíží každodennost obyvatel Náchodska, Policka a Broumovska v dobách třicetileté války, významné osobnosti a události té doby. Ve výstavní síni v Tyršově ulici bude k vidění všední život v 17. století. Návštěvníci se mohou těšit například na repliky dobového oblečení od Veroniky Pilné, dobové obrazy, nádobí, nábytek, knihy, listiny, liturgické předměty či faksimile Majestátu na náboženskou svobodu Rudolfa II. V Broučkově domě na Masarykově náměstí pak budou připomenuty temné stránky třicetileté války – obléhání Náchoda Švédy, poprava dvaceti sedmi českých pánů, mezi nimiž byl i náchodský erbovní měšťan Tobiáš Štefek z Koloděj, perzekuce a vyhnání evangelíků.

Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 27. června v 10 hodin ve výstavní síni v Tyršově ulici a naváže na ni doprovodný program, který potrvá až do 16 hodin. Jeho součástí bude bezplatný vstup do muzea, komentované prohlídky obou částí výstavy, ukázky dobových vojenských jednotek v podání členů spolku vojenské historie Butlers Dragonerregiment a dílničky pro děti. Hlavním bodem programu bude připomenutí události, která stála na počátku českého stavovského povstání a tím i celé třicetileté války – defenestrace místodržících z oken české dvorské kanceláře, již pro tuto příležitost zastoupí budova staré radnice na náchodském náměstí. Defenestrace by se měla konat asi hodinu po poledni.

Jednotlivé aktivity i rozsah doprovodných akcí se mohou měnit v závislosti na aktuálním vývoji situace a postupu uvolňování restriktivních opatření souvisejících s koronavirovou pandemií. Sledujete proto internetové stránky a facebookový profil muzea.

Redakce
NachodskySWING.cz

Čtěte také