Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Průtah Náchodem byl otevřen, policisté stále bdí nad dopravní situací

20.11.2017
čtenost 342

NÁCHOD - Ve čtvrtek 16. listopadu byl otevřen zrekonstruovaný úsek mezinárodní silnice vedoucí do Polska.

Průtah Náchodem byl otevřen, policisté stále bdí nad dopravní situací

I po slavnostním otevření II. etapy rekonstruovaného úseku mezinárodní silnice 1/33 tvořící hlavní tepnu městem Náchod, které proběhlo za účasti představitelů města, kraje a dalších významných hostů ve čtvrtek 16. listopadu, policisté stále dohlížejí na dopravní situaci v Náchodě i na bývalých objízdných trasách. Jejich pozornosti samozřejmě neuniknou ani ostatní silnice v regionu.

Rekonstrukce mezinárodní silnice 1/33 byla rozdělena do dvou velkých etap a přinesla obyvatelům Náchoda i projíždějícím motoristům dopravní komplikace. „Za dobu trvání II. etapy od konce března 2017 do 16. listopadu 2017 strávili policisté a strážníci v ulicích města i na objízdné trase tisíce hodin regulací, každodenním dohledem i kontrolami řidičů. Na dohledu nad objízdnou trasou se podílela jak dopravní policie, tak policisté pořádkové policie na Náchodsku a Trutnovsku, kudy vedla objízdná trasa pro tranzitní dopravu. Řidiči nákladní dopravy, kteří chtěli z Polska přes Náchod, museli díky objížďce ujet zhruba o 80 kilometrů víc. Řidiči jedoucí opačným směrem mohli projíždět vytvořeným koridorem po opravovaném úseku," uvedla policejní mluvčí Eva Prachařová.

Přesto, že rekonstruovaný úsek i objízdné trasy byly označeny a pro lepší orientaci přibylo asi 200 kusů dopravních značek, našli se řidiči, kteří zabloudili nebo značky nerespektovali. „Náš důsledný dohled však počet neposlušných motoristů minimalizoval na pár desítek případů. Tito motoristé pak pocítili poměrně citelné sankce. Nejvyšší sankce dostaly přepravní firmy za nadrozměrné náklady, přepravované danou trasou bez patřičných povolení, a to 2 x 50 tisíc korun. Náchodští policisté zachytili přes opravovaný úsek směrem na Polsko dva průjezdy nadměrného nákladu bez povolení, šlo o dva kombajny a jeden náklad bagrů. Například cizinec, vezoucí touto trasou bez patřičných povolení nadrozměrné bagry, se po zjištění, že neprojede vytvořeným úzkým koridorem, vydal centrem města. Tam způsobil drobnou kolizi, po které nemohl pokračovat v jízdě, a na několik hodin zcela ucpal celé město. Provoz v celém městě i přilehlém okolí tak musely regulovat desítky strážníků a policistů," dodala Prachařová.

Dopravní nehody se nevyhýbaly ani opravovaným úsekům, na určitých místech jejich počet narostl, například tam, kde změnilo dopravní značení, zejména o přednosti v jízdě v Náchodě Bělovsi ve směru na Hronov, jinde zase poklesl. V porovnání s minulými dvěma lety policisté dopravního inspektorátu řešili na území Náchoda přibližně o 15 nehod více. Většinou se jednalo o nehody bez zranění nebo bez vážnějších následků. Ale policisté museli vyjíždět i k tragické nehodě, která se stala 19. října, kdy osmdesátiletá seniorka přecházela v opravovaném úseku vozovku před posouvající se kolonou kamionů, jeden z nich ji zachytil a chodkyně při nehodě zemřela.

Jak bude vypadat bezpečnost silničního provozu po otevření zrekonstruovaném úseku se ukáže časem, ale hodně závisí i na tom, jak se všichni účastníci nového společného dopravního prostoru budou vzájemně respektovat.

Redakce
NachodskySWING.cz
Foto: Martin Kábrt

Čtěte také