Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Kraj bude hospodařit s přebytkem 162 milionů, hlavní investicí má být přestavba náchodské nemocnice

6.12.2017
čtenost 265

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ - Krajští zastupitelé schválili rozpočet pro rok 2018.

Kraj bude hospodařit s přebytkem 162 milionů, hlavní investicí má být přestavba náchodské nemocnice

Královéhradecký kraj bude příští rok hospodařit s rozpočtovým přebytkem 162 milionů korun. Výdaje by měly činit 4,16 miliardy korun a příjmy 4,32 miliardy korun. Plánovaný přebytek dá kraj na splátky úvěrů. Výdaje na investice hodlá kraj zvýšit o 17 procent na 839 milionů korun. Hlavní investicí má být zahájení přestavby nemocnice Náchod.

Hospodaření Královéhradeckého kraje od roku 2013 pravidelně končí přebytky ve stamilionech korun. Loni přebytek dosáhl rekordních 818,5 milionu. Pro letošní rok si kraj naplánoval přebytek 263 milionů korun. Celkové příjmy kraje by měly příští rok meziročně vzrůst o 424 milionů korun. Hlavním důvodem je zvýšení daňových příjmů o 435 milionů korun na 4,01 miliardy korun. Celkové výdaje kraje by měly být meziročně vyšší o 524 milionů korun.

„Z daňových výnosů, které jsou o dvanáct procent vyšší, posiluje kraj především investice do zdravotnictví, silnic a školství. Zvyšujeme i výdaje na spolufinancování projektů dotovaných z Evropské unie," uvedl radní Rudolf Cogan odpovědný za oblast financí.

Hlavní investicí roku 2018 má být rekonstrukce Oblastní nemocnice Náchod. Kraj nyní vyhodnocuje nabídky stavebních firem. Nejnižší nabídku do tendru dalo sdružení firem Geosan Group a BAK stavební společnost, a to ve výši 1,344 miliardy korun bez DPH. V rozpočtu na rok 2018 si kraj zatím na stavbu nemocnice vyčlenil 85 milionů korun. Stavba by měla začít na jaře a trvat 26 měsíců.

Další významnou investicí bude výstavba průmyslové zóny Kvasiny-Solnice s nákladem 67 milionů korun. Do investic a oprav škol chce kraj dát 92 milionů a do nemocnic 150 milionů. Na projekty spolufinancované z fondů EU kraj pro příští rok vyčlenil 300 milionů korun.

„Větší příjmy využijeme vedle investic také na navyšování platů a mezd. Týká se to například řidičů autobusů, pracovníků v kultuře a v oblasti sociálních věcí. Růst platů je základním předpokladem ke stabilizaci celé řady oborů," uvedl hejtman Jiří Štěpán.

V běžných výdajích dá kraj nejvíce peněz příští rok na dopravní obslužnost. Dotace autobusovým dopravcům vzroste o 57 milionů na 354 milionů korun. Hlavním důvodem růstu je vládní nařízení zvyšující mzdy řidičům autobusů. Dotace vlakové dopravy by měla vzrůst o tři miliony na 380 milionů korun.

Oproti zastupiteli schválenému rozpočtu se příjmy a výdaje kraje v daném roce postupně úpravami zvyšují o transfery peněz od státu, které jdou zejména na platy učitelů. Celkové příjmy a výdaje rozpočtu tak za rok nakonec přesáhnou objemu kolem 11 miliard korun.

Redakce
NachodskySWING.cz

Čtěte také