Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Nemocnice projde hloubkovou kontrolou

27.9.2017
čtenost 534

NÁCHOD - Hospodaření Oblastní nemocnice Náchod prochází auditem, následovat budou kroky pro její ekonomické ozdravení.

Nemocnice projde hloubkovou kontrolou

Oblastní nemocnice Náchod a.s. vykázala v pololetí neuspokojivé hospodářské výsledky, což bylo jedním z hlavních důvodů výměny předsedy představenstva. Nové vedení nemocnice při analýze aktuálního stavu ekonomiky organizace narazilo na několik nesrovnalostí, které vyvolaly následné kroky. Nemocnice už prochází interním i externím auditem a zároveň se připravují ekonomická opatření, která budou hospodaření v příštích měsících znovu stabilizovat.

Nepříznivé hospodářské výsledky největší oblastní nemocnice v Královéhradeckém kraji byly důvodem výměny na postu předsedy představenstva Zbyňka Chotěborského. Toho odvolal Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje na základě souhlasu Dozorčí rady ZH KHK letos v červenci. Oživit ekonomickou situaci má nová top manažerka Ivana Urešová, která byla 1. srpna zvolena do funkce předsedkyně představenstva a převzala zodpovědnost za vedení a fungování nemocnice.

„Dlouholeté profesní a manažerské zkušenosti paní Ivany Urešové chceme využít především pro ekonomické ozdravení nemocnice. Vzhledem k připravované zásadní přestavbě a modernizaci velké části areálu bude nutné, aby byla nemocnice silná a ekonomicky stabilní,“ odůvodnil výběr nového vedení nemocnice náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Aleš Cabicar. Vedení nemocnice tak už během září realizuje interní i externí audity a připravuje návrh souboru opatření, která povedou ke zlepšení současné situace.

Ivana Urešová své první kroky nasměrovala k důkladné analýze ekonomiky. „V pololetí vykazovala nemocnice Náchod závazky po splatnosti ve výši zhruba 78 milionů korun a ztrátu ve výši téměř 42 milionů. Prověřujeme tedy všechny dosavadní procesy, které k tomuto stavu přispěly. Od fakturací za objednané služby, nákupy materiálu, provozní náklady, až třeba po odměňování zaměstnanců,“ osvětlila svůj postup Ivana Urešová.

Právě v oblasti fakturací se hned na začátku objevily některé nesrovnalosti, a to u vystavených faktur firmy NovaMedica týkajících se služeb pro činnost etické komise. „Kontrolní mechanismy zde v první fázi zafungovaly dobře. Faktury se totiž za poslední období znásobily, a proto bylo pozastaveno jejich proplácení a zahájeno detailní prověřování dodaných služeb. Jedním z výsledků interního šetření bylo také trestní oznámení, které podalo představenstvo ON Náchod a. s. na neznámého pachatele. Policie se tedy bude nyní tímto podnětem dále zabývat,“ vysvětluje předseda představenstva ZH KHK a. s. Miroslav Procházka. Zároveň byla dle jeho slov zkontrolována i činnost dalších etických komisí v nemocnicích ZH KHK a.s., aby se náklady za prováděné služby porovnaly. Jinde ale žádné podobné nesrovnalosti nebyly zjištěny.

V tuto chvíli je před projednáním a schválením soubor závazných opatření, která povedou ke stabilizaci hospodaření. Počítá se s provedením dalších auditů, které prověří podrobněji všechny procesy v nemocnici. Případné změny nebudou mít vliv na rozsah poskytované zdravotní péče a služby pro pacienty nemocnice.

Redakce
NachodskySWING.cz

Čtěte také