Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

S hašením lesa se potýkalo třináct jednotek. Pomoct muselo i letadlo

17.8.2018
čtenost 417

MACHOV - Ve čtvrtek 16. srpna došlo k požáru v lese na kopci Signál. Oheň se hasičům podařilo dostat pod kontrolu až po osmi hodinách.

S hašením lesa se potýkalo třináct jednotek. Pomoct muselo i letadlo

Celkem třináct hasičských jednotek zasahovalo u požáru lesního porostu a hrabanky u Machova, v katastru části obce Bělý nad Řeřišným. Požár byl nahlášení těsně před 17. hodinou. Šedobílý kouř, který stoupal z lesa, byl vidět z velké dálky. Hasiči museli nejprve průzkumem odhalit, na jakém konkrétním místě v lese hoří. Místo požáru se nacházelo ve velmi těžko přístupném terénu, kde hořela lesní hrabanka, ale také popadané stromy, a to na ploše asi 100x100 metrů.

„Hasiči likvidovali požár nejen pomocí vody z barelů, kterou museli na místo nanosit, ale pomohlo jim ze vzduchu také letadlo Letecké hasičské služby, které vzlétlo z Jičína. Letadlo shodilo hasební látku na místo lesního požáru celkem osmkrát, přičemž poslední shoz provedl pilot po 20. hodině. Plnění letadla probíhalo na letišti v Broumově. I přes pomoc s hašením ze vzduchu musely dostat jednotky na místo požáru další hasební prostředky a bylo tak nataženo i dlouhé hadicové vedení. Požár se hasičům podařilo zlikvidovat po více než osmi hodinách asi hodinu po půlnoci," sdělila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Pravděpodobnou příčinou vzniku požáru bylo ohniště, které hasiči na místě našli. Událost se naštěstí obešla beze škody, bez zranění osob a požár neohrozil ani žádné objekty v okolí. I přesto hasiči varují před jakýmkoliv rozděláváním ohně ve volné přírodě a na lesních pozemcích. Stále je totiž v platnosti krajské nařízení o vyhlášení mimořádných klimatických podmínek. Vzhledem k extrémnímu suchu, které panuje, je jakákoliv manipulace s ohněm ve volném prostředí rizikem vzniku požáru.

Pro událost byl vyhlášen druhý poplachový stupeň. Na místě zasahovaly jednotky HZS Náchod, HZS Broumov a JSDH Police nad Metují, Machov, Hronov, Velké Petrovice, Velké Poříčí, Bukovice, Broumov, Meziměstí, Martínkovice a SDHP Veba Broumov.

Video ze zásahu můžete zhlédnout na našem facebookovém profilu

Redakce
NachodskySWING.cz
Foto archiv JSHD Police nad Metují

Čtěte také