Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Polygon je Stavbou roku 2019

22.10.2019
čtenost 238

VELKÉ POŘÍČÍ - Lezecký polygon uspěl v odborné soutěži i ve veřejném hlasování.

Polygon je Stavbou roku 2019

Lezecký polygon pro činnosti ve výšce a nad volnou hloubkou ve Velkém Poříčí proměnil nominaci a získal od odborné poroty titul Stavba roku 2019. Tímto oceněním se může pyšnit šest staveb v celé České republice. Na první pohled výrazná červeno-šedá stavba zaujala také veřejnost, když ve veřejném hlasování zvítězila s převahou více než 45 tisíc hlasů.

„Stavba jako taková využívá zvláštní konstrukční betonové prvky a je ojedinělou stavbou nejen v České republice, ale i v Evropě. Je to unikátní prostor, který slouží pro výcvik profesionálních a dobrovolných hasičů, ale také policistů a záchranářů, kteří se zde mohou připravovat na ty nejnáročnější typy zásahů ve výšce a nad volnou hloubkou,“ řekl ředitel HZS Královéhradeckého kraje brig. gen. František Mencl. Ocenění Stavba roku 2019 je podle něj odměnou pro všechny, kteří se na projektu podíleli, od projektanta, přes zhotovitele až po samotné hasiče – lezce, kteří vnesli do projektu své vlastní nápady.

Polygon je svého druhu v celé Evropě unikátní, a to především díky své variabilitě. Příslušníci HZS a projektant se nechali inspirovat podobným zařízením blízko francouzského Grenoblu, ale svými vlastními nápady povýšili polygon na zařízení, které odpovídá vysoce specifickým požadavkům hasičů.

Náklady na projekt a stavbu činily přes 57 milionů korun. HZS Královéhradeckého kraje čerpal dotaci z Evropské unie, Integrovaného regionálního operačního programu. Dotace pokryla 85 % nákladů, zbytek byl hrazen ze státního rozpočtu. Zhotovitelem stavby byla firma STYLBAU, projektantem firma ATELIER TSUNAMI.

Redakce
NachodskySWING.cz
Foto: HZS Král. kraje

Čtěte také