Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Rozhlednu v Orlických horách postavila náchodská firma

31.10.2019
čtenost 327

ORLICKÉ HORY - O víkendu byla slavnostně otevřena rozhledna na Velké Deštné.

Rozhlednu v Orlických horách postavila náchodská firma

Na nejvyšším vrcholu Orlických hor na Velké Deštné se v sobotu 26. října otevřela nová rozhledna, která dosahuje téměř 18 metrů a stojí v nadmořské výšce 1 115 metrů. Při sobotním otevření organizátoři odhadli návštěvnost na více než 2 tisíc lidí. Obec Deštné v Orlických horách o novou rozhlednu usilovala několik let. Její zástupci se domluvili s majitelem pozemků, hrabětem Janem Egonem Kolowratem, který pozemek obci daroval a stavbu povolilo CHKO.

„Jsme moc rádi, že se nám podařilo rozhlednu postavit. Výhled je super, doufám, že si ho užili i první návštěvníci. Bylo jich tu neuvěřitelně moc. Moc děkujeme panu hraběti, že nám stavbu rozhledny umožnil,"
řekla starostka Deštného v Orlických horách Alena Křížová.

Kvůli velkému zájmu museli na rozhlednu turisty pouštět po skupinách. Rozhledna bude přístupná celoročně a výstup na ni je zdarma. Celkový půdorys je nepravidelný pětiúhelník, proto byla stavba, kterou zhotovila náchodská firma Kaden, velmi náročná. Ocelovou konstrukci zakrývají modřínové hranoly, které symbolizují déšť ve větru. Rozhledna je první ze čtyř plánovaných na hřebenové trase v česko-polském pohraničí na území Královéhradeckého kraje. Jejich výstavbu dotuje Evropská unie. Další tři stavby vzniknou nad Novým Hrádkem, u Olešnice v Orlických horách a ve Vysoké Srbské.

Redakce
NachodskySWING.cz

Čtěte také