Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Jabloň z Machova může být Stromem ČR 2020

19.8.2020
čtenost 540

MACHOV - Podpořit jabloň z našeho regionu v celostátní soutěži můžete až do 11. října!

Jabloň z Machova může být Stromem ČR 2020

Jabloň z Machova soutěží o titul Strom roku České republiky 2020. Strom, který roste u Lidmanů, je jedním z dvanácti finalistů letošního ročníku ankety. Porota tentokrát vybírala ze čtyřiapadesáti návrhů. Sedmdesátiletou jabloň přihlásila do soutěže Místní akční skupina Stolové hory s podporou tamních škol, zahrádkářů i místní restaurace, podle které dostal strom své přízvisko. Aby ne, když si celé generace místních pochutnávají na zdejším vyhlášeném jablečném štrůdlu. Právě nominace ovocného stromu zaujala také porotce.

„Kromě toho, že je jabloň krásná, její příběh reprezentuje koloběh života. Vyrostla z větve své předchůdkyně a odehrává se pod ní nespočetné množství lidských příběhů,” shrnuje jedna z porotkyň Lucia Štefánková.

Klání o nejzajímavější dřevinu odstartovalo v červenci, v současné době je machovská jabloň na prvním místě, ale jen o pár hlasů před dubem letním z Lednice. Jabloň je možné podpořit na webu www.stromroku.cz až do 11. října. Vítězný Strom roku 2020 získá odborné arboristické ošetření a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku v únoru příštího roku.

Redakce
NachodskySWING.cz
Foto: Jaroslav Winter

Čtěte také