Hudební festival Za poklady Broumovska se koná každoročně o letních prázdninách v různých kostelech Broumovska. Jeho posláním je zpřístupnit obyvatelům a návštěvníkům regionu krásu klasické hudby ve všech jejích podobách a zprostředkovat jim hluboký hudební zážitek v podání mladých i renomovaných umělců umocněný krásou barokní architektury. Zároveň chce poukázat na stav barokních památek a přispět na jejich záchranu.
Nová kapitola v historii slavností jiřinek začala roku 1962. Ke 100. výročí smrti Boženy Němcové byla péčí ministerstva školství a kultury a světové kulturní organizace UNESCO provedena rekonstrukce Steidlerova hostince a v něm byla otevřena expozice života a díla Boženy Němcové. Renovací prošel i Jiřinkový sál. Tak se Jiřinkové slavnosti vrátily do místa svého zrodu. Muzeum Boženy Němcové spolu s partnerským Textilním muzeem TIBA a Langrovým zahradnictvím tradici podzimních výstav jiřin stále udržuje. Každoroční výstavy bývají součástí široké nabídky doprovodných akcí.
Tradiční svátek metalu se každoročně koná v Autocampu Brodský v Červeném Kostelci. Mezinárodní třídenní festival nabízí od melodičtějších přes modernější až po extrémní žánry metalových forem.
Jeden z nejvýznamnějších a nejstarších folklorních festivalů nejen v České republice, ale i v Evropě se každoročně koná v přírodním areálu u Divadla J. K. Tyla. Setkává se tu folklorní špička z celého světa. Festival byl oceněn zařazením mezi hlavní festivaly pořádané pod patronací mezinárodní organizace lidového umění I. O. V., patřící statutem B do světového dědictví UNESCO.
Jiráskův Hronov je skutečný unikát. Byl založen v roce 1931 na počest nedožitých osmdesátých narozenin hronovského rodáka, spisovatele Aloise Jiráska. Od té doby existuje nepřetržitě a je tak nejdéle trvajícím amatérským festivalem na světě. Stal se celostátní přehlídkou, na které jsou k vidění všechny divadelní žánry od klasické činohry přes experimentální taneční divadlo až po loutkohru.
Festival studentské tvořivosti každoročně nabízí přehlídku studentského divadla, koncerty mladých kapel, výstavy výtvarných prací a fotografií či studentský Majáles. Pro studenty je připravena celá řada rozmanitých dílen a workshopů. Vrcholem festivalu je pak jazzový koncert v Městském divadle Dr. Josefa Čížka, na kterém v minulých letech vystoupili například Dan Bárta & Robert Balzar Trio, Laco Deczi Cellula New York nebo Jana Koubková.
Pivobraní se koná v samotném centru Náchoda každoročně třetí červencovou sobotu. Vedle přehlídky pivovarů a minipivovarů je součástí této lidové slavnosti také přehlídka automobilových veteránů a především pestrý hudební program, který trvá dlouho do noci. Na Pivobraní, které se koná od roku 2012, vystoupili například Arakain, Kreyson, Dalibor Janda a další. Jedná se o jednu z nejúspěšnějších a nejnavštěvovanějších tradičních akcí Náchoda.
Kuronské slavnosti chtějí připomínat pozoruhodnou dějinnou kapitolu v životě Města, totiž pobyt majitele náchodského panství bohatého vévody Petra Kuronského Semigalského v Náchodě. První víkend v ZÁŘÍ Tak Náchodský zámek ožívá jeho "přítomností" Program nabízí rozmanitý Kulturní řemeslné trhy vyžití i pro nejmenší návštěvníky.
Festival klasické hudby, na kterém se kromě profesionálních umělců prezentují také žáci a učitelé základní umělecké školy. Ti připravují absolventské koncerty včetně závěrečného vystoupení hudebního a tanečního oboru. Pravidelně se koná také program nazvaný Hudba pro nejmenší. Součástí festivalu je tradiční setkání rodáků a přátel Nového Města nad Metují.
Festival české filmové komedie je soutěžní přehlídkou nových českých snímků dokončených v období od konání posledního ročníku festivalu. Jeho cílem je propagace původní české tvorby a její přiblížení divákům všech věkových kategorií.
Mezinárodní horolezecký filmový festival probíhá vždy poslední srpnový víkend. Jeho nultý ročník se uskutečnil pod dozorem státní policie v roce 1980 jako přátelské setkání horolezců, kteří si předávali velmi cenné zkušenosti a zážitky z výprav za hranice Československé socialistické republiky. První ročník se konal v roce 1981. Po revoluci se tradice přerušila, v roce 1993 po tragické smrti zakladatele Míry Šmída došlo k oživení festivalu. Pro návštěvníky je připraveno nejen promítání kvalitních snímků, ale také bohatý doprovodný program.
Myšlenka pořádání festivalu dechových orchestrů vznikla po společném vystoupení rtyňské a kolínské dechové v roce 1960 v přírodním amfiteátru na Rychtě. Původně nesl festival název Monstrkoncert (podle tradičního závěrečného vystoupení všech zúčastněných muzikantů), od roku 1991 je festival pojmenován Koletova Rtyně. Za celou dobu jeho trvání zavítala do Rtyně celá řada významných hostů, např. Jindřich Praveček, Václav Hybš, Jaroslav Zeman, Evžen Zámečník, Marta Kubišová nebo Miroslav Kejmar.
Jednodenní festival folkové, country a bluegrassové hudby se v posledních letech koná v příjemném prostředí nádvoří staré Rychty. Počátek festivalu sahá až do roku 1986, kdy první ročník uspořádala tehdy místní kapela Pěna. Dnes je festival oblíbenou štací jak pro amatérské regionální kapely, tak pro zvučná jména naší folkové scény.