Police slaví 770 let, na oslavě vystoupí i PSO a Prima Jazz Band
14.9.2023•POLICE NAD METUJÍ - Velkolepá sousedská slavnost se uskuteční v sobotu 16. září.
Masarykova chata na Šerlichu v Orlických horách je ideálním výchozím bodem i cílem turistů po celý rok.
Masarykova chata, lidově „Masaryčka“, je oblíbený výchozí bod i cíl návštěvníků Orlických hor, a to v každém ročním období. Tato turistická chata leží na hřebenu Orlických hor v těsné blízkosti hranice s Polskem, přímo na oblíbené trase zvané Jiráskova cesta. Alois Jirásek byl dokonce přítomen slavnostnímu otevření chaty, které proběhlo 14. září roku 1925.
Chatu dal vystavět Klub českých turistů Hradec Králové podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse. Základní kámen stavby byl položen v červnu 1924, o patnáct měsíců později byla turistická chata slavnostně otevřena pro veřejnost. Jako původní střešní krytina sloužil šindel, což dodávalo chatě na autentičnosti jejího horského rázu. Šindel byl však později nahrazen plechovou střechou. Náklady na stavbu se vyšplhaly do výše bezmála jednoho milionu korun.
Na počátku třicátých let minulého století byly vyznačeny turistické trasy z Hradce Králové až na Masarykovu chatu. Ve třicátých letech byla na hoře Šerlich zřízena také meteorologická stanice a roku 1935 byla před chatou odhalena busta prezidenta T. G. Masaryka. Autorem busty byl český akademický sochař Leoš Kubíček. Mladší bratr Leoše Kubíčka, sochař a řezbář Josef Kubíček, vytvořil plastiky na nosném sloupu uprostřed hlavní jídelny. Řezby na sloupu mají představovat strom života a znak Hradce Králové. Součástí výzdoby je i basreliéf vousatého horala pod stropem jídelny. Basreliéf vytvořil roku 1941 Ludvík Goebel. Postava horala byla až v šedesátých letech označena za Rampušáka, tedy dobrého ducha Orlických hor.
Tragické události roku 1938 se nevyhnuly ani Masarykově chatě. Ještě před oficiálním postoupením Sudet Německu byla chata přepadena nacisty z Freikorps, kteří se budovu pokusili vypálit, což se jim naštěstí nepodařilo. Počátkem října téhož roku byla chata evakuována. Němečtí okupanti chatu přejmenovali na Hitlerbaude. Během druhé světové války pak Němci chatu hojně využívali k rekreaci rodin fašistických šéfů. Na chatě bylo zřízené středisko Hitlerjugend a ze svých zranění se tu zotavovali němečtí piloti. Osvobození se chata dočkala 10. května 1945, kdy na Šerlich dorazila Sovětská armáda. Chatě bylo vráceno původní jméno, bohužel však ne na dlouho. Od začátku padesátých let byla „Masaryčka“ označována pouze jako „chata ČSTV na Šerlichu“. Své původní jméno nese chata opět od roku 1990.
Nejen název horské chaty, ale i busta T. G. Masaryka měla pohnutý osud. Od svého odhalení v roce 1935 zůstala před chatou na pouhé tři roky. Na prázdný podstavec byla opět postavena v roce 1949, ovšem již o čtyři roky později byla opět odstraněna. Další čtyřleté období čekalo bustu v letech 1968 až 1972. Od roku 1972 zůstal sokl prázdný až do počátku devadesátých let, kdy se busta opět vrátila na místo, kde nyní konečně setrvává už více než dvacet let.
Chata je oblíbeným útočištěm pěších turistů, cyklistů a v zimě také běžkařů, celoročně je však dobře dostupná i automobilem. Od Masarykovy chaty se nabízí mnoho krásných turistických tras, a to jak pro dlouhé, tak i kratší výlety. Velmi příjemná je například přibližně čtyři kilometry dlouhá procházka od Masarykovy chaty na nejvyšší vrchol Orlických hor Velkou Deštnou. Po hřebenu hor se lze vydat i na Sedloňovský černý kříž nebo Vrchmezí. Ať se však od „Masaryčky“ vydáte jakýmkoli směrem, jisté je, že se dočkáte mnoha výjimečných výhledů na českou i polskou krajinu.
Chata vedle restauračního zařízení nabízí také ubytování, v zimě v její těsné blízkosti funguje vlek pro nenáročné lyžaře. V létě k chatě vyjíždějí cyklobusy, v zimě se lze k „Masaryčce“ dostat pomocí speciálních autobusových linek pro běžkaře.
POLICE NAD METUJÍ - Velkolepá sousedská slavnost se uskuteční v sobotu 16. září.
RATIBOŘICE - O víkendu se na zámku i ve mlýně chystá oblíbená akce.