Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Sendražský kopec

31.1.2014
čtenost 4480

Charakteristická silueta kopce v podhůří Orlických hor nedaleko Nového Města nad Metují doznala v posledních letech změn - přibyla na ní rozhledna.

Sendražský kopec

Foto: Lucie Růžičková

Sendražský kopec je oblíbeným cílem či zastávkou jak pro pěší výletníky, tak i pro cyklisty. Na jihozápadním svahu kopce leží vesnice Sendraž. Podle některých pramenů sahá historie osídlení této obce až do 12. století. Sendraž kromě atraktivního prostředí a krásné přírody nabízí i občerstvení a odpočinek znaveným cestovatelům - v obci se nachází hospoda U Sv. Floriána a dokonce i malý koloniál. Ačkoli v této nevelké obci žije necelých sto obyvatel, může se pochlubit hned dvěma turistickými zajímavostmi. Tou první a modernější je už zmiňovaná rozhledna. Ta byla postavena roku 2007 a funguje současně jako vysílač. Veřejnosti byla zpřístupněna o dva roky později. Celá stavba dosahuje výšky padesáti metrů, přičemž nejvyšší patro rozhledny je umístěno ve výšce dvaceti čtyř metrů. 

Na Sendražském kopci stávala původně dřevěná rozhledna, která byla vybudována koncem devatenáctého století, ta však musela být kvůli špatnému stavu v padesátých letech minulého století zbořena. Současná rozhledna sice nedosahuje estetických kvalit původní dřevěné stavby, výhled však nabízí stále stejně unikátní. Orlické hory se zdají být přímo na dosah, pohled jihozápadním směrem nabízí krajinu svažující se z orlického podhůří až k Hradci Králové. Za jasného počasí je možné vidět dokonce Kunětickou horu a vzdálené vrcholky Vysočiny. Na západě se tyčí svahy Krkonoš, na severu pak sousední kopce Dobrošov, České Čermná a Borová, které brání dalšímu výhledu za hranici s Polskem.

Sendražské zalesněné stráně se svažují příkře dolů do údolí řeky Metuje a říčky Olešenky. I všechny protější kopce jsou z velké části porostlé hustými lesy, což společně se skalisky, která místy vyčnívají mezi stromy, vytváří dojem divoké krajiny. Na hraně jedné z těchto strání se nachází druhá turistická zajímavost, o poznání straší, tajemnější a především méně známá než rozhledna. Jedná se o rozvaliny Sendražské tvrze, jejíž původ je podle obecní kroniky datován okolo roku 1275. Rozvaliny se nachází asi půl kilometru západně od cesty ze Sendraže do sousední obce Jestřebí. Kamenná tvrz měla za úkol střežit obchodní stezku vedoucí do Kladska. Tato strážní budova stála na výtečném strategickém místě, z jedné strany chráněná před nevítanými návštěvníky prudkým srázem a z druhé vodním příkopem.

Tvrz zanikla podle kroniky v roce 1564 v důsledku požáru a nebyla už nikdy obnovena. Nyní si pozůstatků tvrze všimne jen bedlivý pozorovatel. Zřetelné jsou zbytky silných zdí původní hlavní budovy a bývalý vodní příkop. Zjara a na podzim, když není zřícenina skrytá pod stromky nebo vrstvou sněhu, je možné najít i místo, kudy vedlo schodiště do sklepa.

Ačkoli stála tvrz na kraji stráně, směrem od vesnice k ní vede mělké údolí. Na jaře zde vyvěrá voda a ve vlhké půdě se daří rostlinám všeho druhu. Kousek nad rozvalinami tvrze je malý a dlouhá léta neudržovaný rybník, nad kterým se sklánějí vrby a další stromy, některé pokroucené či ohnuté v důsledku větru. Ať už však návštěvníci tohoto místa pátrají po historii či nikoliv, jistě je potěší samotné kouzlo malebného zákoutí, které je pohádkové v pravém slova smyslu.

Text: Lucie Růžičková

1

Čtěte také