Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Zřícenina hradu Frymburk

31.1.2014
čtenost 5435

Mezi lesnatými stráněmi nad údolím říčky Olešenky se skrývá tajemná zřícenina hradu Frymburk. Hradu impozantního a na našem území zcela jedinečného.

Zřícenina hradu Frymburk

Foto: Lucie Růžičková

Frymburk se nachází v těsné blízkosti městyse Nový Hrádek. Historie objektu sahá podle pramenů zřejmě až do 14. století, zakladatel hradu není znám. Na tehdejší dobu se nejednalo o nijak bezvýznamnou stavbu. Působivá stavba s mohutnou věží a silnými zdmi byla obehnána hradními příkopy se dvěma visutými mosty.

Ačkoli zub času se do Frymburku zakousl opravdu hluboko, stavba stále působí dojmem velké síly a neústupnosti. Zjednodušeně se dá říci, že Frymburk ztělesňuje všechno, co si člověk může představit pod pojmem středověká zřícenina. Odborníci se shodují, že vzhledem ke své podobě je Frymburk na našem území jedinečnou stavbou, žádný podobný typ stavby v České republice není.

Velký význam měl Frymburk i v minulosti, kdy pod něj spadalo mnoho obcí z širokého okolí. Část Orlických hor, v jejichž podhůří se Frymburk nachází, bývala dokonce dlouhou dobu označována jako Frymburské hory. Frymburk má značně pestrou historii. Už krátce po jeho založení se střídali majitelé hradu snad rychleji než roční období.  Mezi držiteli sídla je možné nalézt mnoho zvučných jmen české historie, jako jsou pánové z Lipé, z Dubé, ze Šternberka a další. Těžké časy si hrad prožil v době husitství, kdy byl v područí krutého Jana Městeckého, který se neštítil vražd a přikláněl se vždy na tu stranu, která mu přišla vhod. Za zločinné jednání hradního pána zaplatil krutou daň Nový Hrádek, který byl kolem roku 1425 dobyt rozlícenými husity. V první polovině 16. století koupil panství Jan Trčka z Lípy. Pod panství Trčkových však tehdy spadalo i Opočno, a protože se jednalo v té době o nesrovnatelně pohodlnější zázemí, byl Frymburk od poloviny 16. století opuštěn a začal chátrat.

Poslední ránu zasadili hradu sedláci a Švédové. Frymburk byl nejprve vypleněn při selském povstání na Opočenském panství roku 1628 a rok nato zničili hrad při svém tažení Švédové. Od roku 1635 figuruje v záznamech Frymburk jako hrad zbořený.

Po téměř tři staletí byli majiteli zříceniny Colloredové z Mansfeldu. Ti prodali v roce 1925 hrad Bartoňům z Dobenína. Václav Bartoň měl v úmyslu hrad opravit, započaté práce však přerušila druhá světová válka. Roku 1948 byl hrad znárodněn a dalších oprav se dočkal až po roce 1989. Na začátku 90. let vznikla iniciativa opravit zříceninu, zlepšení se Frymburk dočkal i díky Společnosti ochránců památek ve východních Čechách.

V devadesátých letech získala hrad v restituci rodina Bartoňů. V roce 2010 zříceninu od Bartoňů zakoupil Miloslav Kahoun, velký fanda hradů a historie. Ten se spolu se svou ženou a synem přestěhoval do hájovny v podhradí Frymburku a celá rodina ve spolupráci s dalšími nadšenci a Společností ochránců památek ve východních Čechách usilovně pracuje na oživení této opomíjené památky.

Hrad se stále nachází v nedobrém technickém stavu a vstup do objektu je na vlastní nebezpečí a je možný pouze po předchozí domluvě. Areál hradu je však otevřený veřejnosti během kulturních akcí, jako byly například oslavy 650 let Nového Hrádku, pouť a řemeslné trhy nebo Dny evropského kulturního dědictví. Hrad už zažil i šermířská vystoupení a ukázky dobových řemesel. Od 24. 8. 2012 je Frymburk dokonce na turistické trase Klubu českých turistů.

Majitel Miloslav Kahoun má v plánu pokračovat v podobných akcích, aby se tak do hradních zdí opět vrátil život a Frymburk se dostal do povědomí lidí. Do budoucna by majitelé i nadšenci rádi opravili hrad do té míry, aby byl volně a bez jakýchkoli nástrah přístupný veřejnosti.

Individuální prohlídku je možné si domluvit na telefonním čísle 725 044 902. Více informací naleznete na hrad-frymburk.webnode.cz

Text: Lucie Růžičková

1

Čtěte také