Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Síť cyklostezek se úspěšně rozrůstá

12.5.2021
čtenost 950

ČESKÁ SKALICE - V okolí České Skalici vznikají nové cyklostezky.

Síť cyklostezek se úspěšně rozrůstá

Česká Skalice spadá stejně jako dalších 35 obcí do územní působnosti Místní akční skupiny Mezi Úpou a Metují. Ta si ve své rozvojové strategii vytkla za cíl zlepšit mimo jiné i stav infrastruktury pro cyklisty. Nejvíce se v této oblasti angažuje dobrovolný svazek obcí Kladská stezka.

„V současné době se realizuje cyklotrasa okolo Rozkoše - úsek č. 6 Provodov- Šeřeč. Největší investicí v letošním roce je výstavba samostatné stezky výhradně pro cyklistickou dopravu - úsek č. 7 mezi obcí Kleny a autokempem Rozkoš. Z integrovaného operačního programu na něj jde právě přes Místní akční skupinu Mezi Úpou a Metují částka cca 10,5 milionu korun. Na oba úseky přispívá i Královéhradecký kraj. Úsek z autokempu do Zlíče za 12 milionů je už hotov a v současné době se dokončuje most přes přivaděč z Úpy. Projektové práce probíhají i na dalších úsecích kolem vodní nádrže Rozkoš směrem na Velkou Jesenici a Nahořany. Zároveň pracujeme i na dalších záměrech. Časem by se měly propojit vhodnou formou i Ratibořice se Zájezdem. Okolí Rozkoše má v tomto směru velký nevyužitý potenciál,“ říká starostka České Skalice Zuzana Jungwirthová.

Cyklistickou dopravu je nutné plánovat mnoho let dopředu, období od záměru do realizace je podle starosty Žernova Libora Mojžíše neuvěřitelně dlouhé. I proto vznikla další iniciativa pod svazkem obcí Úpa: „Naším záměrem je propojit Zlíč, Žernov, ČervenouHoru a Červený Kostelec. Jsem rád, že je shoda v území, že okolní obce to cítí stejně. Prioritně je to projekt pro občany zmíněných obcí. V okolí Červeného Kostelce i České Skalice jsou totiž významní zaměstnavatelé. Jezdit v tomto úseku je nechtěný adrenalinový sport, mám to zažité několikrát v týdnu. V současné době se ale teprve zpracovává vyhledávací studie, pak budou následovat projektové práce a majetková vypořádání. To bude oříšek. Jsem rád, že prostřednictvím komunitně vedeného místního rozvoje si můžeme o investicích v regionu aspoň trochu rozhodovat a financování cyklostezek zejména přes Místní akční skupinu Mezi Úpou a Metují snad bude možné i v nadcházejícím programovém období.“     

Infrastruktura pro cyklistickou dopravu je v České republice obecně nedostačující. Realizace uvedených záměrů by snížení dluhu v této oblasti měla napomoci.     

Redakce
NachodskySWING.cz

Čtěte také