Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek s tím souhlasíte. Rozumím

Červenokostelecké rybníky

11.2.2014
čtenost 7648

Červený Kostelec se co do počtu rybníků téměř vyrovná jižním Čechám. Nevěříte?

Červenokostelecké rybníky

V nejbližším okolí Červeného Kostelce leží osm menších či větších rybníků: abecedně Balaton, Benešák, Brodský, Čermák, Janoch, Krčmařík, Piccolomini a Špinka. Dvěma největšími jsou rybníky Špinka a Brodský, u nichž se lze občerstvit a třeba se v nich i vykoupat.

Rybník Špinka

Největším červenokosteleckým rybníkem je rybník Špinka. Rozkládá se na cca 40 hektarech a lze se v něm vykoupat nebo věnovat se windsurfingu. Vzhledem k tomu, že je chovným rybníkem, je v něm rybaření důrazně zakázáno. Jeho pravý břeh lemují desítky chatek a rybník je také vyhledáván díky svému přirozenému přírodnímu prostředí s možností postavit si stan a rozdělat oheň téměř kdekoliv. Ostatně klidné přírodní prostředí sem také přivedlo první „rekreanty“, kterými byli ve 20. letech 20. století trempové z Červeného Kostelce. Břehy Špinky také nabízejí několik občerstvovacích míst, z nichž nejnavštěvovanějším je tzv. Keliš bar. U něj se také mj. konají závody v pétanque.

Brodský rybník

Rybník Brodský je průtočný rybník na Špince. Zabírá plochu zhruba 16 hektarů a jeho majitelem je krakovská linie pánů z Kolovrat. Rybník je využíván jako přírodní koupaliště a je zde také provozován sportovní rybolov – chytit zde můžeme např. kapry, amury, jesetery, líny nebo štiky.


Červenokostelecké rybníky


Na jeho břehu rekreuje každý rok tisíce lidí Autokemp Brodský, který nabízí oproti tábořišti na Špince „kempovější“ ubytování – s umývárnami, toaletami, vyhrazenými ohništi a místem pro stanování a stylovou vodnickou restaurací. Po areálu kempu jsou také rozmístěny velké dřevěné sochy dinosaurů, záhadných postav, fantazijních zvířat a dalších. Letos zde byla navíc odhalena obří socha vodníka Brodíka.

text: Tomáš Kábrt
1

Čtěte také